puffin.cz Něco ke čtení Nabídka služeb Cestování šum moře

Cestování

"Necestuji, abych utekl před životem. Cestuji, aby mi neutekl život."

Několik rad zejména začínajícím cestovatelům

Pokud dáváte přednost cestování s batohem na zádech a spánku pod stanem, nebo jen tak pod širákem, tak jste zrovna na správné adrese. Zatím tady toho, jak vidíte, ještě moc není. Ale budu sem v rámci mých časových možností dávat další informace, které se vám budou jistě hodit.

Batoh

Pravděpodobně batoh typu kletr, s krosnama už se po horách moc neběhá. Mě osobně dělá ještě stále dobrou službu stařičká GEMMA Turist 75. Oceňuji hlavně systém otevírání - ne klasicky z vrchu ale zezadu, takže když si batoh položím a rozepnu zip, vidím svůj nepořádek hezky přehledně, jako bych otevřel kufr. Tak to je dobrá věc, kterou trošku kazila horší kvalita toho zipu, který se mi kdysi během pochodu na hřebenu rozjel a věci z batohu mi vypadly na severní i jižní stranu hřebenu.

Doporučení: nezapomenout si batoh pojistit stahovacím kompresním popruhem, kterým je batoh vybaven.

Jinak je dobré volit batoh, na kterém se dají dobře nastavovat a seřizovat popruhy, takže se dá dobře nosit. No, dnes už je velký výběr kvalitních batohů.

Také určitě oceníte, když bude batoh dostatečně voděodolný. V případě pochodu v dešti si můžete pomoci nepromokavým návlekem na batoh, nebo pončem, které ochrání vás i batoh.

Stan, spacák a karimatka 

Na výpravu se musíte i jaksepatří vybavit, takže pokud vám něco chybí, zkuste internetový obchůdek převážně s kvalitním sortimentem firmy Jurek S+R (zejména stany, karimatky, spacáky a nějaké to oblečení do přírody):

Banner brdský turista

Ještě k té kvalitě zboží značky JUREK - sám mám výbornou zkušenost zejména se stany. Výhoda je, že jsou ušité v ČR, dají se opravit - prošla mi stanem kráva a po zaslání firmě JUREK se mi stan vrátil opět v bojeschopném stavu, přičemž oprava nebyla drahá, takže se to vyplatilo. V případě  špatného počasí nás stan od Jurka vždy zachránil, ve zdraví jsme přežili šílenou bouři v Pyrenejích ve dvou tisících metrech, i šmrncnutí hurikánem v severním skotsku. A těch příkladů bych našel i víc :)

U stanu je důležité aby se dal rychle postavit a vydržel i velmi špatné počasí. Ideální je kopulovitá samonosná konstrukce, která nevyžaduje nutně ukotvení kolíky -  v horách budete často v terénu, kam kolík nezarazíte. Důležitá je dobrá neprotékající podlážka a tropiko. Tyčky nejlépe ze slitiny hliníku, v silném větru neprasknou, jenom se ohnou a snadno je narovnáte. Laminátové jsou lehčí, ale když prasknou, je to problém. Stavba stanu, kde musíte provlékat tyčky rukávky je zdlouhavá, v dešti asi dost zmoknete, než to postavíte. Lepší je přichycení apsidy k tyčkám háčky.

Nejvhodnější spací pytel na cesty je mumie - na dekáč zapomeňte. Duté vlákno má výhodu oproti peří, že se lépe vypořádá s vlhkostí a je tedy o něco praktičtější. Péřový spacák lépe izoluje, ale jen pokud ho nenamočíte. Při výběru spacáku se orientujte pomocí teploty teplotního komfortu. Teplota extrémní je teplota, při které vám bude zima jak psovi ale neutrpíte zdravotní újmu.

Pěnová karimatka se dá, pokud není úplně měkká použít i jako zástěna proti větru při vaření. Vařič ale musíte neustále hlídat, aby vám karimatku nepropálil.

Nejpohodlnější je karimatka nafukovací, dokud se vám nepropíchne.  A nafukování a vyfukování... No, pokud vás to baví... Se samonafukovacími karimatkami mám zkušenost, že se jim musí obvykle vlastním dechem dost pomáhat, aby získaly optimální tloušťku a tvar.

Boty a ponožky

Často se mi také mí spolucestující z výprav, které jsem pořádal ptali na boty. Nuže na pohyb v horách bych doporučil celokožené goratexové pohorky. Já osobně jsem udělal nejlepší zkušenost  se značkou MEINDL. Nebyly levné, ale vydržely dvanáct let, než se rozpadly. Vodotěsné byly takřka deset let (pravda je, že jsem je impregnoval doporučeným voskem). Měl jsem pohorky i jiných značek, ale většinou do nich po roce teklo a už to nebylo ono.

Nové boty si před delším pochodem nejdříve prošlápněte na kratších výletech a kupujte si je o něco větší,  tak aby v nich bylo i místo na ponožky.

Ponožky z merino vlny vám udělají velmi dobrou službu. Důležité je mít na cestách nohy v suchu a teple, pro pohodu a vaše zdraví.

Kalhoty

Nejvíce se mi osvědčily kalhoty, co mají odepínací nohavice. Snadno z nich uděláte kraťasy, když je potřeba. A většinou mají hodně kapes :-) ve kterých můžete pořád něco hledat. Je důležité, aby byly pohodlné i při chůzi do kopce. Takže doporučuji už při koupi vyzkoušet, jestli vám nedrhnou o koleno když pokrčíte nohu. V pracovních potřebách jsem si kdysi koupil kalhoty, které sice odepínací nebyly, ale za to byly z tak kvalitního materiálu, že je nepropíchly ani trny kaktusů v mexické poušti.

Tričko

Nejlépe bavlněné, případně i o něco dražší ze speciálního materiálu, který dobře odvádí pot. Takových výrobků je na našem trhu už celá řada.

Bunda 

Měla by chránit před deštěm i chladem a zároveň být prodyšná. Takže bude dobré vybrat bundu ze speciálního materiálu (Gore-Tex a tomu podobně). Ideální je, když má v podpaždí větrací otvory na zip a odepínací vložku, kterou můžete použít i jako samostatnou mikinu. Oceníte i nízkou hmotnost. Dobrý výběr velmi kvalitních bund ušitých v ČR najdete u firmy High Point.

Voda na cestu

Praktická možnost je kombinace použití tzv. camelbagu (např. dvoulitrový PINGUIN Camelbag Pro) a vodního filtru Sawyer Squeeze. Tento vodní filtr má velmi dobré parametry a tak s ním můžete ještě pro jistotu filtrovat pitnou, nebo skoro pitnou vodu kterou potkáte a doplňovat si ji do camelbagu. A můžete tak vesele přes hadičku za pochodu upíjet, aniž byste museli schazovat batoh ze zad a hledat láhev.

Svítilna 

Nejlepší svítilna na cesty je čelovka - svítíte si a obě ruce máte volné. Dnes mají všechny čelovky LED žárovky a jsou odolné vůči padající vodě a prachu. Klasicky dobrá značka je Petzl, ale její kvalitu dosahují už i jiní výrobci za levnější ceny. Dobré je, když má čelovka dva režimy svícení - málo a hodně. Abyste při běžném pohybu po tábořišti neoslňovali ostatní osoby a naopak až půjdete sami v lese si pořádně posvítili na cestu. V mrazu se vám osvědčí čelovka, která má baterii v samostatném pouzdře a dá se zastrčit do náprsní kapsy u  bundy. Baterka je pak v teple a déle vydrží nabitá. A taky je dobré, že vás na hlavě baterie netíží. Náhradní baterie si přibalte do batohu.

U některých čelovek je poměrně náročná výměna baterií. Setkal jsem se i s takovými, které se v kapse snadno nechtěně zaply, pak se vysvítily a na výměnu baterek byl zapotřebí malý křížový šroubováček. Tak těm se obloukem vyhněte.

Navigace a telefon na cestách

Určitě budete potřebovat turistickou mapu oblasti, kde se chcete pohybovat, ať už papírovou v kombinaci s kompasem, nebo tu v navigaci, či v chytrém telefonu. V současnosti je nejpraktičtější volbou odolný smartphone plus powerbanka, která má i solární dobíjení. Pokud tedy máte smartphone, musíte si do něj napřed nahrát off-line turistické mapy oblasti, kde hodláte chodit. Např. Mapy.cz. V horách je většinou špatné pokrytí signálem pro mobilní telefony, s přístupem na internet je to už úplně špatné a tak nemůžete spoléhat na on-line mapy Google.

Turistické mapy bývají v zahraničí drahé, ale dají se většinou koupit už u nás. Kdybyste nesehnali  tištěnou mapu budete asi zkoušet sehnat mapu do GPS, ale pak je nutné si uvědomit, že jste pak na tomto přístroji orientačně závislí. V nouzi postačí často i hodně podrobná automapa (tak podrobná, že je na ní každá vesnice). Často také pomůže cedule s mapou u výchozího bodu turistických cest - tu si můžete přefotit a v případě nouze se mrknout do mobilu, nebo digitálního fotoaparátu, kudy dál.

Nespoléhejte jen na jeden mapový zdroj. Je dobré mít papírovou mapu, i tu v telefonu. Anebo aby měl ještě někdo ze skupiny také chytrý smartphone s aktuální off-line mapou oblasti ve které jste.

Vaření v terénu

Jednoznačně doporučuji nerezové nádobí - je zdravější než nádobí ze slitin hliníku. Dnes se dá už sehnat za rozumnou cenu. K vaření v horách nejlépe poslouží horský plynový vařič (Primus, Campingaz). Zápalky chraňte před vlhkostí, lepší je zapalovač s pizoelektrickým zapalováním (což je dnes většina zapalovačů). Některé vařiče mají pizoelektrické zapalovátko již v sobě.  V odlehlejších oblastech, kde se nedá snadno koupit náhradní bombička do vařiče (neboli kartuš), je lepší použí vařič benzínový -  benzín seženete skoro všude.

Stravu berte s sebou s ohledem na hmnotnost. Nejlepší je cokoliv, co se dá rozdělat ve vodě. Instantní potraviny zaberou méně místa a jsou výrazně lehčí než konzervy. Kulinářské zázraky to nebudou, ale věřte - až vylezete na pořádný kopec, bude vám chutnat prakticky všechno. Chleba doporučuji balit do plátěného pytlíku, ne do igelitu. Vydrží déle. Občas je dobré jej z plátěného pytlíku  na chvíli vyndat a "vyvětrat".  I několikadenní chléb zůstane tak jedlým. Bude průběžně tvrdnout, to je jasné, a vy budete muset krájet čím dál tenčí krajíce, aby se to dalo ukousnout. A o to déle vám chleba vydrží.

Peníze na cestu 

Dobré je mít hotovost ve měně státu, ve kterém se nacházíte, případně něco i ve měně, která se v té zemi rovněž akceptuje (americký dolar, euro...). A také mít část peněz na kartě. Praktický je Revolut -  tam si můžete konvertovat měny pomocí aplikace na smartphone podle potřeby ve velmi dobrém kurzu (zvláště ve všedních dnech, o víkendech je to může být dražší. Můžete mít více účtů v různých měnách současně. Také je tam hezky vyřešeno cestovní pojištění a řada dalších výhod, které stále přibývají. Funguje to dobře a čím dál lépe.

Jistější je, vzít si na cestu více platebních karet. Například přibrat mKartu Svět od mBank.

Vzpomínky z cest - fotografie

Často se stává, že  i z člověka, který nevezme za celý rok foťák do ruky je na výpravě do neznámých končin náruživý fotograf. Pokud budete chtít opravdu kvalitní snímky, poslouží vám nejlépe zrcadlovka, nebo bezzrcadlovka s výměnnými objektivy. Zrcadlovka má obvykle dvě nevýhody - při cestě vám bude na překážku  vyšší hmotnost a rozměry fotoaparátu. Zpravidla má malou spotřebu elektrické energie a tak nemusíte příliš řešit nabíjení baterií. Podmínkou je minimálně používat Live view a nepřehrabovat se v tom, co jste nafotili -  s tím počkejte až budete sedět u počítače. A stejně si vezměte s sebou aspoň jednu nabitou náhradní baterii. Z objektivů využijete nejlépe širokáč na krajinky, makro na kytičky a teleobjektiv na ptáky a plachou zvěř vůbec. Takže v mém případě to znamená brát vlastně všechno. Nebo také můžete mít jeden ultrazoomový objektiv, ale tam zas bude problém s nízkou světelností a s výraznějšími optickými vadami. Takže za šera budete muset dříve použít stativ a při focení divokého zvířete v dálce už bude nutno se vypořádat s delší expoziční dobou či vyšším zašuměním snímku, zvolíte-li vyšší ISO. Tady už záleží na technických možnostech vašeho fotoaparátu. Bezzrcadlovka má sice menší hmotnost a rozměry, ale obvykle má také o něco větší spotřebu energie, protože musí promítat obraz do elektronického hledáčku nebo na displej.

Pokud se nebudete chtít tahat se zrcadlovkou, poslouží vám i kompakt, nebo váš chytrý telefon. V tom případě bych se přimlouval za některý z odolných přístrojů, co snáší horší podmínky. Na focení divé zvěře to ale rozhodně vhodné nebude.

V dnešní době rozšířené digitální fotoaparáty  mají pro cestovatele dvě snadno překonatelná úskalí: potřebují hodně elektrické energie, která není na cestách divočinou každý den po ruce - a také musíte někam ukládat své snímky. Takže budete potřebovat  aspoň jednu  náhradní baterii a dobíječku, k ní i redukci na zásuvky prototože ne v každé zemi mají stejné zásuvky s 220V jako u nás. Například jsem se s tím setkal při mé cestě do Mexika - tam je v zásuvkách 110V a mají jiný tvar. Zjistil jsem, že u nás v ČR seženu celkem levně redukci, která ale v sobě nebude mít trafo, které by převedlo 110V na 220V. Nakonec jsem koupil funkční univerzální redukci bez problémů na letišti už v Německu. Nabité baterie chraňte před chladem. Ztrácí kapacitu. Dobré je si je do něčeho nevodivého a tepelně izolujícího zabalit (třeba do náhradních ponožek) a uložit  doprostřed batohu blíže k vašim zádům.

A kam ukládat fotky? Nejlevnější a přitom nejbezpečnější řešení je, vzít si s sebou více paměťových karet, stačí 4GB případně 8GB. Není dobré mít sebou jednu velkokapacitní, ta může selhat a nedovezete si ani jeden snímek. Na karty byste měli mít vodotěsné a vypolstrované pouzdro aby je nemohla poškodit voda, ani náraz. Více karet s menší kapacitou v několika pouzdrech v různých kapsách vaší batožiny je zkrátka nejbezpečnější řešení. Pro mne je velkým pomocníkem malý a lehký notebook, do kterého si fotky přehrávám a základní vytřídění a korekce fotek už provedu během své cesty. Moc se nezabývám korekcemi barev, to až doma, až je uvidím na zkalibrovaném monitoru. Další výhoda je, že když se zdržujeme v jednom místě, vidím na notebooku fotku lépe než na displeji fotoaparátu - a když se mi můj výtvor nějak nezdá, můžu si fotografický pokus druhý den zopakovat. 

Doporučuji mít ve fotoaparátu nastavené ukládání fotek do RAW formátu. Až budete fotografie doma přebírat a upravovat,  tak vás potěší výhoda že si provedete na fotce potřebné korekce bez ztráty kvality. A následně fotku vyexportujete třeba do formátu JPG. Na cestě už pak nemusíte tolik zdržovat ostatní, protože vyvážení bílé, sklon horizontu, ořez a do jisté míry i korekce expozice můžete řešit později v klidu domova. Pokud ale během cesty máte čas,  je samozřejmě nejlepší provést kvalitní záběr přímo na místě samém. Důležitá je hlavně kompozice, potřebná hloubka ostrosti a aby nebyl snímek příliš přeexponovaný nebo podexponovaný. A taky pozor - při vysokém ISO je velká zrnitost. To vše se i při zpracování  v RAWu hůře napravuje... Je lepší mít s sebou nějaký lehký, ale pevný stativ. Karbonové stativy sice nejsou levné, ale pevné a lehké jsou. Oceníte ho při focení ranních či podvečerních krajinek, při fotografování noční oblohy a také při focení kytek. V tomto případě velmi oceníte stativ, u kterého je možno vysouvací tyč sklopit a stativové nohy téměř položit. Takže můžete pracovat s fotoaparátem i nízko nad zemí. Jako například u stativu MANFROTTO MT190 XPRO4. Ten z karbonu sice není, ale je cenově dostupný a udělá velmi dobrou službu.

Fotoaparát je dobré mít pohotově při ruce. Je škoda zmeškat tančícího yetiho na vrcholu ledovce, zatímco se snažíte vyhrabat fotoaparát z útrob batohu. Na to skvěle poslouží clip od firmy PeakDesign, nebo nějaká podobná vychytávka. Ale také nezapomeňte fotoaparát chránit před chladem, prachem a vodou. Jsou místa a okamžiky, kdy je lepší si ho schovat do batohu.

Na závěr tipy na táboření

V Česku mimo kempy

Pokud zrovna nemilujete přeplněné kempy, mrkněte se sem:

Jde o táboření na pozemcích se souhlasem majitele, s tím že se počítá, že to nebude zadarmo. Ale ceny jsou veskrze příznivé. 

Kempování "na divoko" v Evropě

  • ourbumble.com - evropská databáze volného kempování zdarma.

Evropské kempy

  • camping.info - databáze pěkných kempů na oblíbených destinacích s recenzemi cestovatelů
  • coolcamping.com  - netradiční a skvělá místa pro kempování 
  • archiescampings.eu  - největší a nejpřesnější databáze kempů a body zájmu pro navigační systémy.  

Kempy všude možně po světě

Pitchup.com  - vyhledávač kempů, které jsou v daném termínu stále volné.

Místa, kam se můžete uchýlit s karavanem v rámci Evropy 

  • park4night.com - mobilní aplikace a web pro hledání míst k parkování pro obytná auta a karavany. Jde o tipy na místa od lidí, kteří cestují po Evropě s karavanem, nebo dodávkou upravenou k bydlení.
  • womo-stellplatz.eu - web a aplikace obsahující informace Stellplatz (místa, kde je k dispozici i základní zázemí pro karavany) a parkovišťích pro karavany. 
  • promobil.de - stránky nabízející seznam míst pro karavany (Stellplatz). Aplikace Stellplatz-Radar.

Místa, kam se můžete uchýlit s karavanem nejen v Evropě

  • motorhome parkings - aplikace, která pomůže s vyhledáváním vhodných míst pro karavany a obytná auta. Funguje i off-line.
  • campercontact.com - další aplikace a web k vyhledávání míst pro karavany a parkoviště. Verze zdarma má určitá omezení.

František Prokop a spol.